Pas bisedimeve me SHBA, Egjipti ra dakord ta furnizojë Ukrainën me armë

Pas bisedimeve me SHBA, Egjipti ra dakord ta furnizojë Ukrainën me armë

Egjipti po planifikonte të prodhonte raketa për Rusinë, por më pas e pezulloi atë përpjekje dhe vendosi të furnizonte me municion Ukrainën pas bisedimeve me zyrtarët e Shteteve të Bashkuara, ka raportuar “Washington Post”, duke cituar dokumente të zbuluara të inteligjencës.

“The Post” kishte raportuar javën e kaluar se presidenti egjiptian, Abdel Fattah el-Sisi, kishte planifikuar fshehurazi të prodhonte 40,000 raketa për Rusinë. Por në një raport të ri të enjten – bazuar në dosjet e zbuluara të Pentagonit që kishin qarkulluar në internet – gazeta tha se Kajro e pezulloi atë shtytje në fillim të marsit.

“Washington Post” tha se Egjipti miratoi gjithashtu shitjen e municioneve artilerie në SHBA “për transferim në Ukrainë”, duke e quajtur ndryshimin një “fitore të dukshme diplomatike” për administratën e Presidentit amerikan, Joe Biden.

Egjipti, i cili gëzon lidhje të ngrohta me Rusinë, pavarësisht se është një aleat i ngushtë i SHBA-së, ka mohuar më parë planet për të prodhuar raketa për forcat ruse, duke theksuar se po ndjek një politikë “mospërfshirjeje” në luftën e Rusisë në Ukrainë.

Javën e kaluar, autoritetet amerikane arrestuan një anëtar të Gardës Kombëtare të Forcave Ajrore, duke e akuzuar atë për postimin e dokumenteve sekrete në internet të destinuara për zyrtarë të lartë të Pentagonit.

Dosjet, të cilat u shfaqën për herë të parë në uebsajtin e mediave sociale Discord, përfshinin detaje të mbështetjes ushtarake perëndimore për Ukrainën, informacione rreth përpjekjeve luftarake të Rusisë dhe inteligjencës të mbledhura nga shtetet aleate.

Zyrtarët amerikanë nuk e kanë mohuar vlefshmërinë e dokumenteve, duke pranuar se ato “paraqesin një rrezik shumë serioz për sigurinë kombëtare” dhe duken të jenë reale, megjithëse në disa raste të ndryshuara.

Al Jazeera nuk i ka parë dokumentet në lidhje me Egjiptin.

Administrata e Presidentit amerikan, Joe Biden, është përpjekur të mbledhë aleatët për ndihmën e Ukrainës, duke paralajmëruar vendet në mbarë botën kundër ndihmës së përpjekjeve të Rusisë për luftë ose shkeljes së sanksioneve të Uashingtonit kundër Moskës.

Javën e kaluar, zëdhënësi i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby, tha se SHBA-ja nuk ka parë “asnjë indikacion se Egjipti po i ofron Rusisë kapacitete të armatimit vdekjeprurës”, duke theksuar se Kajro mbetet një “partner i rëndësishëm sigurie” në rajon.

Disa zyrtarë amerikanë kanë vizituar Egjiptin këtë vit, duke përfshirë Sekretarin e Mbrojtjes Lloyd Austin, i cili u takua me el-Sisi në mars.

“Ai [Austin] dha përditësime mbi luftën e paprovokuar të agresionit të Rusisë kundër Ukrainës, pasojat e saj ekonomike globale dhe kërcënimin që ky konflikt paraqet për rendin ndërkombëtar të bazuar në rregulla”, tha Pentagoni pas takimit.

Me më shumë se 1 miliard dollarë ndihmë vjetore, Egjipti është një nga përfituesit kryesorë të ndihmës ushtarake të SHBA-së në botë.

Por Biden është përballur me presionin nga progresistët dhe avokatët e të drejtave për të vendosur kushte për ndihmën e SHBA-së për Egjiptin për ta shtyrë qeverinë e el-Sisi të përmirësojë të dhënat e saj të të drejtave të njeriut.

Megjithëse Departamenti Amerikan i Shtetit mbajti një pjesë të vogël të ndihmës për Egjiptin vitin e kaluar, ai megjithatë miratoi një marrëveshje armësh prej 2.5 miliardë dollarësh me vendin, pavarësisht shqetësimeve për të drejtat.

Biden ishte zotuar t’i përqendronte të drejtat e njeriut në politikën e jashtme të SHBA në fillim të mandatit të tij në Shtëpinë e Bardhë.

Duke sinjalizuar një shkëputje nga paraardhësi i tij, Donald Trump, Biden – si kandidat – deklaroi “jo më çeqe bosh” për el-Sisi, i cili erdhi në pushtet në një grusht shteti ushtarak të vitit 2013 që përmbysi presidentin Mohamed Morsi.

Megjithatë, që kur Biden mori detyrën, administrata e tij ka lavdëruar rregullisht qeverinë egjiptiane, duke përfshirë për përpjekjet e saj për të vepruar si ndërmjetës midis grupeve izraelite dhe palestineze.

“Egjipti ka ndihmuar të luajë një rol të dobishëm në drejtim të disa prej negociatave që kanë vazhduar në rajon”, tha Kirby, javën e kaluar. /Insajderi.com