Receta e Rizotos me këpurdha të skuqura për ditët e para të fillimit të vjeshtës

Receta e Rizotos me këpurdha të skuqura për ditët e para të fillimit të vjeshtës

Këpurdhat janë një prej burimeve më të mira të proteinave, e përpos kësaj gjatë stinës së vjeshtës ju mund të dilni në natyre dhe nëse keni pak njohuri dhe mund të i dalloni të ngrënshmet nga helmueset, ju mund të i mbledhni të freskëta.

Për të pregatitur këtë recetë ju duhen:

Oriz (sipas përzgjedhjes)

300 gr kërpudha

1 qepë e vogël

2 litra lëng koncentrat perimesh

2 lugë vaj ulliri

1 tufë majdanoz

50 gr parmixhano

Kripë dhe piper

Përgatitja: Në një tenxhere hidhni koncentratin dhe sapo të vlojë hidhni orizin të ziejë. Pastroni kërpudhat dhe pritini në feta. Në një tigan fërgoni vaj ulliri dhe qepën derisa të bëhet transparente, ku do të shtoni edhe kërpudhat. Shtoni orizin për rizoto gjithmonë duke e përzier masën derisa të përthithe lëngun dhe të mos ngjitet. Hiqeni nga zjarri, hidhni djathin parmixhano të grirë, majdanoz dhe pak kripë. Lëreni të pushojë për pak minuta duke e mbajtur të mbyllur në tenxhere para se ta servirni./Insajderi.com