Të gjitha mënyrat se si ndryshimi i motit ndikon në trupin tonë

Të gjitha mënyrat se si ndryshimi i motit ndikon në trupin tonë

Moti i zymtë nxitë trurin tonë, duke na ndihmuar të përqendrohemi dhe të mendojmë më thellë, thonë psikologët, njofton Insajderi. Kujtesa jonë funksionon më mirë në ditët me re dhe me shi sesa ato me diell. Ndoshta në ditë të ndritshme, ne jemi shumë të zënë duke qenë të lumtur.

Ka disa mënyra – që ndoshta dhe nuk i dinit – se si ndryshimi i motit ndikon në trupin tonë:

Gjymtyrët tuaja ënjtjen

Në ditë jashtëzakonisht të nxehta dhe me lagështirë, trupi juaj mund të ketë probleme me ftohjen dhe rregullimin e temperaturës. Normalisht, ai e drejton gjakun e ngrohtë drejt sipërfaqes së lëkurës ku ftohet duke djersitur. Por në temperatura të nxehta, djersa nuk avullon, kështu që në vend të kësaj, lëngu mblidhet në gjymtyrët tuaja, duke i ënjtur ato.

Rritet rreziku për sulm në zemër

Moti ekstrem mund të sjellë një tendosje në zemrën tuaj. Temperaturat e ftohta e bëjnë zemrën tuaj të punojë më shumë për ta mbajtur trupin tuaj të ngrohtë, por kjo bën që enët e gjakut të ngushtohen dhe zvogëlojnë shpërndarjen e oksigjenit në zemër. Kjo mospërputhje e “ofertës dhe kërkesës” mund të përfundojë në mënyrë dramatike në një sulm në zemër ose goditje në tru. E njëjta gjë vlen edhe për erën dhe borën, sipas hulumtimeve.

Lëkura juaj vuan

Ndërsa moti ftohet, ajri bëhet më pak i lagësht, gjë që mund të shihet përmes lëkurës sonë. Bëhet e thatë, e çarë dhe kruhet, ndonjëherë çon në përkeqësim të kushteve para-ekzistuese si ekzema dhe dermatiti. Erërat e forta gjithashtu mund të dëmtojnë barrierën mbrojtëse të lipideve të lëkurës, duke shkaktuar gjakderdhje.

Flokët dhe thonjtë tuaj mund të dobësohen

Në dimër, flokët dhe thonjtë tuaj përballen me të njëjtin problem si lëkura juaj. Enët e gjakut ngushtohen dhe furnizimi me ushqim dhe oksigjen zvogëlohet. Sigurisht, ajo dobëson flokët dhe thonjtë, duke i bërë ato të thatë dhe të brishtë, dhe më të prirur për çarje dhe dëmtim.

Mund të përjetoni dhimbje në nyje

Ka pak të vërtetë për ata që thonë se mund të ndjenjë në gjymtyrë se një stuhi po vjen. Një rënie e presionit barometrik mund të shkaktojë dhimbje dhe presion në nyje, veçanërisht për njerëzit me artrit. Lëngjet brenda nyjave bëhen më të trasha në temperatura të ulëta, kështu që kockat tona ndihen më të ngurta. Moti i ftohtë gjithashtu forcon muskujt dhe tendinat pasi rrjedha e gjakut ridrejtohet nga gjymtyrët në organet qendrore për t’i mbajtur ngrohtë.

Alergjitë tuaja mund të përkeqësohen

Moti ndikon në alergjitë sezonale, duke shkaktuar lotim të syve në ditë me erë, hundë të zëna gjatë shiut etj. Moti specifik shkakton procese natyrore si pjalmimi i pemëve, ndaj të cilave mund të jemi alergjikë. Sistemi imunitar e konsideron të gjithë atë myk dhe polen të pasigurt dhe aktivizon mekanizmat mbrojtës si kruajtja, teshtitja dhe rrjedhja e hundës. Asnjë nga këto nuk është në të vërtetë e rrezikshme, por janë shumë të pakëndshme për personin që i përjeton.

Mund të keni mungesë të vitaminës D

Një nga burimet kryesore të vitaminës D për ne janë rrezet e diellit. Stinët e ftohta sjellin ditë më të shkurtra dhe njerëzit priren të qëndrojnë brenda më shumë – në mënyrë të pashmangshme, duke mos marrë diell të mjaftueshëm. Si rezultat, nivelet tona të vitaminës D bien. Simptomat e këqija të këtij lloji të mungesës përfshijnë dobësi të muskujve, presion të lartë të gjakut, fraktura të stresit dhe ndjeshmëri më të madhe të dhimbjes.

Disponimi dhe energjia juaj bien

Me më pak rreze të diellit në vjeshtë dhe dimër, mund të përjetoni lodhje të pashpjegueshme. Energjia e ulët dhe rraskapitja janë simptoma të çrregullimit afektiv sezonal, që bien në sy gjatë muajve të ftohtë për shkak të mungesës së vitaminës D. Ndikon në nivelet e serotoninës – me më pak vitaminë D, truri juaj prodhon më pak serotonin, duke ju bërë të ndiheni të trishtuar dhe i përgjumur.

Mund të përjetoni migrenë dhe dhimbje koke më shpesh

I ftohti bën që enët tona të gjakut të ngushtohen, duke ngadalësuar rrjedhën e gjakut brenda. Më pak gjak arrin në tru, gjë që mund të çojë në dhimbje koke të forta. Dhe nëse keni një histori të migrenës, pothuajse çdo ndryshim i motit mund të jetë shkas për një sulm. Erërat e forta, të ftohtit ekstrem, dielli i ndritshëm, thatësia dhe rënia e presionit barometrik janë ndër nxitësit më të këqij.

Nxitë një sulm astme

Moti i fortë mund të shkaktojë një sulm të astmës pasi që çdo ndryshim në ajër mund të irritojë lehtësisht rrugët e frymëmarrjes së përflakur. Ajri i nxehtë dhe i lagësht gjë që vështirëson frymëmarrjen. Ajri i ftohtë dhe i thatë dehidraton rrugët e frymëmarrjes, duke i fryrë ato dhe duke kufizuar rrjedhën e ajrit.

Burimi: Bright Side