Zakonet e përditshme që duken të padëmshme po vënë sytë tuaj në rrezik

Zakonet e përditshme që duken të padëmshme po vënë sytë tuaj në rrezik

Gjatë ditës, pa vetëdije, mund të vini sytë dhe shikimin tuaj në rrezik. Gjëra në dukje të parëndësishme që bëni (ose nuk bëni) çdo ditë mund të shkaktojnë dëme që akumulohen me kalimin e kohës, duke rritur shanset tuaj për tu diagnostikuar me një sëmundje të syrit ose duke përjetuar humbje të shikimit, njofton Insajderi.

Ju nuk vini syze të diellit

Është e qartë që duhet të vini syze dielli kur jeni duke bërë një plazh, por është gjithashtu e rëndësishme t’i vini ato në të gjitha llojet e motit – dhe në çdo stinë. Ekspozimi afatgjatë ndaj rrezeve të dëmshme UV të diellit pa mbrojtje mund të rrisë rrezikun e sëmundjes së syve, duke përfshirë kataraktet, degjenerimin makular, rritjet e syve dhe një formë të rrallë të kancerit të syve, thotë Akademia Amerikane e Oftalmologjisë.

Ju nuk vini krem kundër diellit në qepallat e syve

Woman applying sunscreen in the winter

Ju tingëllon qesharake apo jo? Në fakt ju duhet të vendosni me kujdes krem dielli në qepallat për t’i mbrojtur ata nga dielli. Mund të zhvilloni kancer të lëkurës që prekin qepallat, por në fakt është mjaft e zakonshme që pacientët të mos vënë krem kundër diellit kurrë në qepallat e tyre”. Është shumë e rëndësishme të mbroheni.

Në mënyrë konstante fërkoni sytë tuaj

Woman rubbing eyes because of vision problems

Fërkimi i syve tuaj herë pas here ka të ngjarë të mos shkaktojë probleme, por fërkimi kronik i syve mund të çojë në dobësim të kornesë dhe keratokonusit, ose shtrembërim të kornesë, sipas Universitetit të Shëndetit të Utah. Fërkimi mund të shkaktojë edhe humbjen e elasticitetit të lëkurës pas një kohe.

Ju nuk hani fruta dhe perime sa duhet

Women preparing vegetable meal for cooking, everything is so green, healthy and freshly harvested from garden. Making compost from leftovers.

Një dietë e shëndetshme mund të ndihmojë në mbrojtjen e vizionit tuaj për vitet që vijnë, e cila është një arsye më shumë për të paketuar fruta dhe perime në dietën tuaj. Kërkimet kanë lidhur lëndë ushqyese të tilla si vitamina C, vitamina E, acide yndyrore thelbësore, zinku, dhe luteina dhe zeaksantina (që gjenden në zarzavatet me gjethe) me një rrezik më të ulët të sëmundjeve të caktuara të syve, sipas Shoqatës Amerikane të Optometrisë.

Ju kaloni shumë kohë me sytë në ekrane

close up of woman's hands closing computer

Gjatë pandemisë COVID-19, ju mund të keni kaluar më shumë kohë se asnjëherë më parë duke parë ekrane. Ose skenari tjetër mund të ishte se ju duhet të punoni, në telefon, laptop apo kompjuter. Sidoqoftë, nëse nuk u jepni syve pushime të shpeshta, mund t’i lodhni ata.

Arsyeja se pse ekrani i lodhë sytë tuaj më shumë sesa të lexoni një libër është sepse ju keni tendencë të përpëlitni qepallat më pak kur shikoni në ekran – në fakt, ekranet ulin shpejtësinë e përpëlitjes tuaj nga një e treta në gjysmë dhe thani sytë, sipas Akademia Amerikane e Okulistikës.

Ju flini me lentet e kontaktit

Checking Email with Contacts Predictions About the Future

Nëse jeni të rraskapitur natën vonë ose thjesht po bëni një sy gjumë pasdite, hiqni lentet tuaja së pari. Fjetja me lente bllokon oksigjenin nga kornea e syrit tuaj, e cila mund të çojë në neovaskularizim të kornesë (një rritje e madhe e enëve të reja të gjakut në korne), thotë Fondacioni Kombëtar i Gjumit. Kjo shkakton inflamacion, dhe madje mund t’ju parandalojë të mbani lente në të ardhmen. /Insajderi.com

Burimi: Best Life