​Edhe Turqia mbështet sulmin ushtarak në Siri

​Edhe Turqia mbështet sulmin ushtarak në Siri

Ministria turke e punëve të jashtme përmes një njoftimi për media ka mirëpritur sulmin ushtarak të vendeve perëndimore kundër presidentit sirian Bashar al-Assad, duke e quajtur këtë sulm si “përgjigje të duhur”.

Sulmet e udhëhequra nga SHBA, dhe përkrahje të Britanisë së Madhe dhe Francës erdhi pasi sulmit kimik të javës së kaluar në Douma.

Sipas Turqisë, ky sulm kundër civilëve duhet të ndëshkohet dhe vlerësohet si sulm kundër njerëzimit.

Qeveria siriane e ka quajtur sulmin si të montuar, përderisa aleati i saj, Rusia tha se u realizua me ndihmën e Britanisë së Madhe, shkruan BBC.