Një tërmet i fuqishëm ka përfshirë Greqinë dhe Turqinë

Një tërmet i fuqishëm ka përfshirë Greqinë dhe Turqinë

Një tërmet i fuqishëm ka goditur brigjet e Egjeut të Turqisë, në veri të ishullit grek të Samos.

Lëkundja me madhësi 7.0 ishte përqendruar në provincën e Izmirit të Turqisë, tha Shërbimi Gjeologjik i SH.B.A.-së dhe u ndje deri në Athinë dhe Stamboll.

Turqia vendosi madhësinë e tërmetit në 6.6, duke thënë se 20 ndërtesa u shembën në qytetin e Izmirit.

Lëkundja raportohet të ketë shkaktuar një mini-tsunami që përmbyti portin e Samos.

Deri më tani nuk ka pasur raportime për viktima.

Turqia dhe Greqia gjenden në linjat e prishjes dhe tërmetet janë të zakonshme në këto vende.

Raportet thanë se tërmeti i së premtes u ndie edhe në ishullin grek të Kretës.

Video në mediat sociale tregon njerëz që kërkonin nëpër rrënojat e ndërtesave të shembura.

Dëshmitarët thanë se njerëzit në Izmir dolën në rrugë kur erdhi tërmeti./Insajderi.com

BBC News