Vritet një gazetar meksikan teksa raportonte

Vritet një gazetar meksikan teksa raportonte

Një gazetar meksikan u qëllua të hënën ndërsa ishte gati të shkonte drejtpërdrejt, dhe vdiq në spital më vonë të njëjtën ditë, transmeton Insajderi.

Israel Vázquez, i cili punoi për shtypin dixhital të lajmeve El Salmantino, po mbulonte një “zbulim të mbetjeve njerëzore” në qytetin e Salamanca, në shtetin qendror të Guanajuato, në kohën e sulmit, sipas një Twitter nga prokurori i përgjithshëm i shtetit, raporton CNN.

Një ekip i veçantë po heton vdekjen e gazetarit 31 vjeçar, tha prokurori i përgjithshëm. Asnjë arrestim nuk është bërë deri më tani.

El Salmantino lëshoi ​​një deklaratë në Facebook duke kërkuar një hetim të shpejtë.

“Sot kolegu ynë, Israel Vázquez, ndërsa punonte si reporter, ishte shënjestra e një sulmi të poshtër dhe frikacak që i mori jetën”, lexohej në deklaratë. “Të gjithë ne që punojmë në El Salmantino dënojmë jo vetëm këtë sulm, por të gjithë ata që ndodhin çdo ditë në qytetin e Salamanca”.

Diego Sinhue Rodríguez Vallejo, guvernator i Guanajuato, dënoi vdekjen e Vázquez në Twitter, ashtu si edhe qeveria komunale e Salamanca, e cila shkroi në Twitter një deklaratë duke bërë një “thirrje urgjente për veprim” nga prokurori i përgjithshëm dhe qeveria e shtetit.

Vázquez është gazetari i tretë i vrarë në Meksikë në më pak se një muaj, sipas Komitetit për Mbrojtjen e Gazetarëve (CPJ), i cili e rendit vendin si më vdekjeprurësin në botë për këtë profesion. /Insajderi.com