Al-Kaeda në Afrikën e Veriut emëron udhëheqësin e ri pas vrasjes së liderit të më parshëm

Al-Kaeda në Afrikën e Veriut emëron udhëheqësin e ri pas vrasjes së liderit të më parshëm

Grupi Al-Kaeda në Magreb Islam (AQIM) ka zgjedhur një udhëheqës të ri për të zëvendësuar Abdelmalek Droukdel, i cili u vra në qershor nga forcat franceze, njoftoi grupi i monitorimit SITE, transmeton Insajderi.

Algjeriani Abu Obaida Yusuf al-Annabi, kreu i “Këshillit të Dignitaries” të AQIM, u emërua si pasardhësi i Droukdel, tha SITE, raporton Al Jazeera.

AQIM shfaqi trupin e ish-udhëheqësit të saj për herë të parë në një video, që e shtoi të shtunën.

Al-Annabi ka qenë në listën e zezë të “terroristëve ndërkombëtarë” të SHBA që nga shtatori 2015, sipas Projektit Kundër Ekstremizmit.

Ai ka dalë rregullisht në videot propagandistike të grupit dhe në vitin 2013 kërkoi që myslimanët të hakmerren ndaj ndërhyrjes së Francës në Mali.

AQIM gjithashtu konfirmoi vdekjen e shtetasit zviceran Beatrice Stoeckli, i cili u rrëmbye në Timbuktu ndërsa punonte si misionar në 2016.

AQIM doli nga një grup i filluar në fund të viteve 1990 nga luftëtarët algjerianë, të cilët, në vitin 2007, u zotuan për besnikëri ndaj rrjetit al-Kaeda të Osama bin Laden.

Grupi ka marrë përgjegjësinë për sulmet e shumta ndaj trupave dhe civilëve në të gjithë rajonin e Sahelit, përfshirë një sulm të vitit 2016 në një hotel dhe restorant të mirënjohur në Burkina Faso që vrau 30 njerëz, kryesisht perëndimorë.

Franca ka më shumë se 5,000 trupa të dislokuar në forcën e saj “anti-xhihadiste” Barkhane në Sahel. /Insajderi.com