Trump humbet një tjetër sfidë në gjykatën zgjedhore

Trump humbet një tjetër sfidë në gjykatën zgjedhore

Gjykata supreme e shtetit të Pensilvanisë në SHBA ka hedhur poshtë një tjetër sfidë ligjore ndaj zgjedhjeve nga mbështetësit e presidentit Donald Trump, duke zvogëluar më tej shanset e tij tashmë gati të pamundura për të përmbysur rezultatet, transmeton Insajderi.

Një proces gjyqësor republikan u përpoq të zhvleftësonte fletëvotimet me postë në shtetin e betejës – të cilën presidenti i zgjedhur Joe Biden fitoi me rreth 81,000 vota – ose për të hedhur të gjitha votat dhe për të lejuar legjislaturën e shtetit të vendosë fituesin, raporton Al Jazeera.

Gjykata hodhi poshtë të dy pretendimet të shtunën në një vendim unanim, duke e quajtur kërkesën e dytë një “propozim të jashtëzakonshëm që gjykata të heqë të drejtën e heqjes së të drejtave të 6.9 milionë pensilvanianë që votuan në zgjedhjet e përgjithshme”.

Padia argumentoi se një ligj i Pensilvanisë nga viti 2019 që lejonte votimin universal me postë ishte antikushtetues. Gjykatësit thanë se sfida e tyre e 21 nëntorit ndaj ligjit u paraqit shumë vonë, duke ardhur më shumë se një vit pasi u miratua dhe me rezultatet e zgjedhjeve “që dukeshin në dukje”.

Pensilvania certifikoi zyrtarisht fitoren e Biden atje në 24 nëntor. Procesi gjyqësor gjithashtu kishte kërkuar ndalimin e certifikimit.

Vendimi i së shtunës ndjek një linjë të gjatë të ngjashme, duke përfshirë një vendim një ditë më parë në të cilin një gjykatë federale e apelit hodhi poshtë prerazi pretendimin e Trump se zgjedhjet ishin të padrejta dhe refuzoi të ngrinte fitoren e Biden në Pensilvani.

Trump ka refuzuar të heqë dorë nga pretendimet e tij për mashtrim në zgjedhjet e tre nëntorit, megjithë humbjet e përsëritura të gjykatës, cicërimat e teorive të konspiracionit dhe zotimin për të vazhduar luftën e tij ligjore.

Të enjten, ai tha për herë të parë se do të largohej nga Shtëpia e Bardhë nëse Biden konfirmohet zyrtarisht fitues nga Kolegji Zgjedhor në 14 Dhjetor. Por të premten ai shkroi në Twitter se “Biden mund të hyjë në Shtëpinë e Bardhë si president nëse ai mund të provojë se qesharake ‘80, 000,000 votat e tij” nuk ishin marrë në mënyrë mashtruese ose ilegale ” Biden, i cili do të betohet në 20 janar, fitoi 306 vota në Kolegjin Zgjedhor ndaj 232 të Trump.

Presidenti i zgjedhur ka thënë se amerikanët “nuk do të qëndrojnë” për përpjekjet për të prishur rezultatin e votës. /Insajderi.com