fbpx

11 kapitenë e kanë ngritur trofeun aktual të Kupës së Botës – shikoni pamjet

11 kapitenë e kanë ngritur trofeun aktual të Kupës së Botës – shikoni pamjet

Trofeu Jules Rimet , i cili i është dhuruar ekipit që e fiton titullin e botës në futboll i është dhuruar ekipeve nga viti 1930 deri më 1970.

Por, kur Brazili e fitoi këtë torfe për herë të tretë, federata e këtij shteti e mori në pronësi të përhershme trofeun dhe që nga 1974 është dizajnuar trofeu i ri i Kampionatit Botëror në futboll, të cilin deri më tani e kanë ngritur 11 kapitenë të ndryshëm, raporton Insporti.

11 ditë para fillimit të botërorit ju sjellim pamjet nga ngritja e këtij trofeu, që nga Franz Beckenbauer më 1974 deri tek Philip Lahm më 2014.