12 vjet nga gjesti më kundërthënës në histori të botërorëve

12 vjet nga gjesti më kundërthënës në histori të botërorëve

Ishte finalja e Kampionatit Botëror të vitit 2006 dhe Franca e Italia po kërkonin të titullin që do ti kthente në majë. Finalen e ka fituar Italia, por po thuajse askush nuk e mban në mend se si ka ndodhur fitorja. Sot shënohen 12 vjet nga ai rast, Franca ësjhtë në gjysmëfinale të botërorit, kurse Italia nuk është kualifikuar fare.

Edhe ata që e dinë që ndeshja është vendosur në penallti, lavdërojnë heronjtë e gabueshëm. Heroi i vërtete i Italisë ishte Marco Materazzi, njeriu i cili bëri bëri që Zinedine Zidane, mesfushori më i mirë i gjeneratës, ti humbë durimin dhe ta godasë atë, e më pas të ndëshkohet me karton të keq dhe të përjashtohet nga ndeshja.

Lexoni shkrimin e plotë dhge shikoni videon, në postimin e Insportit.