36 të vdekur nga zjarret në SHBA

36 të vdekur nga zjarret në SHBA

Flakët në Kaliforni, Oregon dhe shtetin e Uashingtonit kanë vrarë të paktën 36 njerëz që nga fillimi i gushti si dhe kanë djegur gati 2 milion hektarë tokë.

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka hedhur poshtë shqetësimet mbi ndryshimin e klimës në një vizitë në Kaliforninë e shkatërruar nga zjarri.

Skeptiku për ndryshimin e klimës, Donald Trump Trump, fajëson krizën për menaxhimin e dobët të pyjeve, raporton BBC.

Më herët të hënën, kandidati demokrat për president Joe Biden e quajti Z. Trump “një zjarrvënës të klimës”.

Ai tha në një ngjarje në Delaware se katër vjet të tjerë të kundërshtarit të tij në Shtëpinë e Bardhë do të shihnin “më shumë Amerikë të ndezur”. /Insajderi.com