4 mijë dollarë për kilogram: Pse kjo kërpudhë tartuf kushton kaq shumë?

4 mijë dollarë për kilogram: Pse kjo kërpudhë tartuf kushton kaq shumë?

Kushërirat luksoze të kërpudhave, tartufet janë një ushqim i kënaqshëm i shijuar në të gjithë botën. Por këto kërpudhat aromatike do t’ju kushtojnë, mjaft shumë.

Në vitin 2014, tartufi më i madh në botë u fluturua për në Neë York, i shoqëruar nga një roje sigurie dhe u shit në ankand për 61,000 dollarë. E zbuluar në Itali, kjo kërpudhë gjigande peshonte gati 2 kilogramë, shkruan BBC, transmeton Insajderi.

Pra, çfarë është ajo që i bën tartufet kaq të shtrenjta?

Ekzistojnë shumë lloje tartufesh. Ka të paktën 40 specie, shumë prej të cilave nuk janë të ngrënshme – dhe specie të reja janë zbuluar së fundmi në vitin 2018.

Me siguri keni parë produkte luksoze të tartufit në supermarkete ose restorante të zbukuruara. Por aroma unike e tartufit që njihni mund të mos jetë aspak e vërtetë. Vaji i lirë i tartufit shpesh nuk ka qenë as diku afër një tartufi të vërtetë.

Shumë produkte më të lira të tartufit përdorin 2,4-dithiapentane, një përbërës i sintetizuar që përmban një nga komponimet kryesore aromatike si erë këmbësh – të garantuara për t’i dhënë asaj shijen “tokësore”.

Tartufet e vërteta janë sezonale dhe të kushtueshme, me një afat të shkurtër ruajtjeje. Ata fillimisht u gjetën me anë derrave që nuhatnin kërpudhat, por këto ditë qentë janë shokë shumë më të zakonshëm të gjuetisë së tartufit. Këto kërpudha mund të gjenden në të gjithë botën, por të gjithë kërkojnë një klimë shumë specifike për tu rritur. Ndërsa varietete të ndryshme mund të kenë kërkesa disi të ndryshme, një gjë është e sigurt: Ju nuk mund të keni tartufe pa pemë.

Edhe kur keni saktësisht kushtet e duhura, tartufi nuk është i garantuar. Dhe gjuetia e tyre është një proces intensiv pune. Sapo të dini se ku mund të shikoni, duhet të nuhatni dhe gërmoni secilin tartuf me dorë, dhe ato mund të jenë të ndërlikuara për të gjetur. Mund të zgjasë një kohë, por gjetja e një të mirë mund ta bëjë që ia vlen të punosh, një tartuf 80g mund të jetë me vlerë mbi 100 dollarë.

Tartufet gjithashtu kanë një sezon të shkurtër, shpesh shfaqen vetëm për disa muaj të vitit. Po ashtu kanë një jetë kohëzgjatjeje shumë të shkurtër. Pas vetëm pesë ditësh, era e fortë e tartufit do të jetë përgjysmuar.

Përmes humbjes së pyjeve dhe ndryshimeve klimatike, numri i tartufit të egër është ulur ndjeshëm. Që nga shekulli i 19-të, prodhimi në Francë ka rënë nga mbi 1.000 ton në sezon në vetëm 30 tonë. Dhe ndryshimi i klimës mund të nënkuptojë që tartufat do të zhduken në të ardhmen. /Insajderi.com