94-vjeçari i vetmuar telefonon karabinierët: “Vetëm dua dikë të bëj një dolli për Krishtlindje”

94-vjeçari i vetmuar telefonon karabinierët: “Vetëm dua dikë të bëj një dolli për Krishtlindje”

Ai nuk kishte me kë të ndante një dolli për Krishtlindje. Kështu që Florenzo, një 94 vjeçar nga Alto Reno (Bolonja), telefonoi karabinierët e qendrës së operacioneve Vergato për të thënë se ndihej vetëm dhe pyeti nëse njëri prej tyre do të ishte në gjendje të bënte një dolli me të për Krishtlindje, shkruan L’Unione Sarda, transmeton Insajderi.

“Jam vetëm në shtëpi, nuk më mungon asgjë, më duhet vetëm një person fizik me të cilin mund të bëj dolli për Krishtlindje. Nëse do të kishte ndonjë ushtar në dispozicion të më vizitonte për dhjetë minuta, sepse jam vetëm”.

Pasi dëgjuan telefonatën, ata shkuan në shtëpinë e Signor Florenzo, i cili po i priste. Dhe 94-vjeçari u tregoi atyre disa anekdota nga jeta e tij, të tilla si ajo e vjehrrit të tij, Marshalli Francesco Sferrazza, i cili komandoi stacionin Arma në Porretta Terme në kohën e Luftës së Dytë Botërore.

Një bisedë, një dolli, pastaj një telefonatë me video për të afërmit e zotit të moshuar. Kështu i moshuari i vetmuar kaloi një Krishtlindje të ngrohtë. /Insajderi.com