A e keni ditur? – Këto janë 10 qytetet që ofrojnë festën më të çmendur të Vitit të Ri

A e keni ditur? – Këto janë 10 qytetet që ofrojnë festën më të çmendur të Vitit të Ri

Edhe pse disa gjëra të vogla ndryshojnë, këto qytete të botës bëjnë festat më të mira për natën më të çmendur të vitit.

Disa qytete po shesin biletat për muajt e Vitit të Ri paraprakisht dhe këtu janë dhjetë qytete që presin më “çmendurisht” festën e Vitit të Ri.

Sydney

Qyteti më i madh i Australisë është në të vërtetë qyteti i parë i madh që pret një festë publike të Vitit të Ri. Ngjarja kryesore e mbrëmjes është padyshim shfaqja e fishekzjarrëve nga porti i Sydneyt.

Një tjetër bonus: Vera sapo ka filluar në Australi, kështu që ju gjithashtu mund të përfitoni nga koha e plazhit.

Tajpehu

Natën e Vitit të Ri në kryeqytetin e Tajvanit po kthehet në një spektakël vizual. Vendet më të mira vendosen patjetër në qendër të qytetit, i cili është gjithnjë i mbushur me njerëz për natën e Vitit të Ri. Ndërsa prisni për fishekzjarrët e mesnatës, ju gjithashtu mund të shijoni koncertin, i cili fillon në ra 20:00.

Bangkoku

Bangkoku është shpesh në krye të listës së Azisë së qyteteve më të mira të jetës së natës. Ky vend është i shkëlqyeshëm nëse ju pëlqen turma, zhurma dhe brohoritje. Plaza Qendrore e Botës është një nga vendet kryesore të mbledhjes për këtë ngjarje. Përveç tjerash, ju mund të vazhdoni festimin në një nga baret mahnitëse të Bangkok, të tilla si Red Sky ose restoranti Sirocca.

Dubai

Me kalimin e viteve, Dubai po bëhet një nga destinacionet më të kërkuara për natën më të çmendur. Arsyeja është e thjeshtë, ky qytet kishte shfaqjen më të madhe të fishekzjarrëve të Vitit të Ri në botë në vitin 2014 dhe u përfshi në Librin e Rekordeve Guinness.

Megjithëse fundi i vitit 2019 është afër, askush ende nuk ka arritur ta thyejë këtë rekord. Përveç kësaj, Dubai është shtëpia e një prej rrokaqiejve më të gjatë në botë, i cili duket edhe më spektakolar në prag të Vitit të Ri. Mund të prisni një argëtim për ta mbajtur mend, pasi ju do të gjeni festa të shkëlqyera dhe argëtim deri në orët e para të mëngjesit. Nëse jeni duke menduar për blerje, shikoni për Dubai Mall.

Moska

Sheshi i Kuq i Moskës është një nga vendet më tërheqëse për të parë fishekzjarrët më të bukura të Vitit të Ri. Ndërsa jeni atje, ju mund të vizitoni një nga varret më të vizituara në botë, atë të liderit komunist Vladimir Lenin, ose të vizitoni reliktet e Luftës së Ftohtë të epokës sovjetike.

Cape Toëni

Cape Toën është një nga qytetet më të bukura në Afrikë dhe në botë. Fishekzjarrët e Vitit të Ri e bëjnë atë edhe më spektakolare. Nëse jeni duke kërkuar për një vend me ushqim të shijshëm dhe një pamje të fishekzjarrëve, zgjidhni restorant MAReSOL që ofron kuzhinë portugeze. Nëse jeni në humor për një festë, vreshtat e Cape Point janë një nga shumë vendet që duhet të merrni në konsideratë.

Londra

Në Londër, ju mund të mirëprisni Vitin e Ri nga Sheshi Trafalgar në Pallatin Buckingham. Në brigjet e lumit Thames, mijëra njerëz presin Vitin e Ri, duke pritur mesnatën për të goditur Big Ben. Mënyra e përsosur për të festuar Vitin e Ri është gjithashtu argëtim i shkëlqyeshëm në shumë restorante, pabs dhe shesh patinazhi i Muzeut të Historisë Natyrore.

Rio de Zhanejro

Nëse dëshironi t’i thoni përshëndetje Vitit të Ri me rreth 2 milion njerëz në një vendpushim të ngrohtë banjë, shkoni në Rio de Zhaneiro. Mbledhja kryesore është në Plazhin Copacabana. Nëse dëshironi argëtim klasik në stilin Rio, vizitoni Jobi Bar.

New Yorku

Times Square i Manhattan është një nga vendet më të mira në planet për festën e Vitit të Ri. Dhjetëra mijëra njerëz janë këtu për të festuar Vitin e Ri. Për më tepër, shfaqjet e muzikantëve më të famshëm të sotëm ju presin.

Las Vegasi

Edhe pse është argëtuese çdo ditë në Las Vegas, ka një kohë të paharrueshme për festën e Vitit të Ri. Në mesnatë, shumë kazino nisin fishekzjarrë mbresëlënëse nga çatitë e ndërtesave të tyre. Vizitorët këshillohen që të rezervojnë dhomat e hoteleve mirë që më parë në mënyrë që të marrin sa më lirë. Gjithashtu, duhet të visheni mirë pasi netët në Las Vegas janë mjaft të ftohta.