A ekzistojnë restorante sekrete për elitën e Parisit? Franca fillon hetimet

A ekzistojnë restorante sekrete për elitën e Parisit? Franca fillon hetimet

Shampanjë, karavidhe dhe pa maska: Kjo është ajo që një dokumentar televiziv francez thotë se është në menunë e një prej shumë restoranteve “klandestine” të nivelit të lartë që i shërbejnë elitës së Parisit, në shkelje të kufizimeve të pandemisë në mbarë vendin, shkruan NY Post, transmeton Insajderi.

Ajo që është edhe më tronditëse për publikun francez të sapo kufizuar – dhe stafin mjekësor të rraskapitur – është se një organizator pretendoi se ministrat e qeverisë janë midis atyre që marrin pjesë.

Autoritetet franceze po hetojnë akuzat dhe anëtarët e qeverisë u përpoqën të insistojnë se po sillen si duhet.

Një dokumentar që u transmetua në rrjetin francez “M6” gjatë fundjavës përfshiu një burrë që thoshte se kishte ngrënë në dy ose tre restorante klandestine “me një numër të caktuar ministrash”.

Zyra e prokurorit tha të hënën se hetimi po vazhdon pavarësisht raporteve që njeriu i paraqitur në dokumentar kishte tërhequr pretendimin e tij.

Anëtarët e qeverisë mohuan njohuritë për ndonjë keq bërje nga kolegët e tyre. Ministri i Brendshëm Gerald Darmanin i kërkoi policisë të shqyrtonte pretendimet. /Insajderi.com