A mund të mbijetojë kryeministri i Armenisë nga protestat dhe një përpjekje për ‘grusht shteti’?

A mund të mbijetojë kryeministri i Armenisë nga protestat dhe një përpjekje për ‘grusht shteti’?

Për Vazgen Narsesyan, turpi i luftës së humbur të Armenisë ndaj Azerbajxhanit duhet të pastrohet me dorëheqjen e kryeministrit, transmeton Insajderi.

Nëntorin e kaluar, kryeministri Nikoll Pashiniani i dha Baku kontrollit të pjesëve të mëdha të Nagorno-Karabakut, një rajon malor në Azerbajxhanin fqinj që kontrollohej nga armenët etnikë që nga vitet 1990.

Masa pasoi një luftë 44-ditore në të cilën forcat Azerbajxhanase dominuan në fushën e betejës, raporton Al Jazeera.

Humbja tronditi Armeninë, një komb të varfër dhe të varfër me burime prej tre milionësh, dhe opozita e goditi me ashpërsi Pashinian dhe bëri thirrje për dorëheqjen e tij.

Të enjten, Shtabi i Përgjithshëm i forcave të armatosura të Armenisë u bashkua me opozitën duke kërkuar që Pashinyan të jepte dorëheqjen pasi ai pushoi dy gjeneralë të lartë bronzi. Protestuesit u dyndën në qendër të Jerevanit, kryeqyteti armen, për të mbështetur kërkesën.

“Ai duhet të veprojë si një njeri, të pranojë fajin e tij dhe të largohet”, tha Narsesyan, një mekanik makinash 52 vjeçar i cili mbërriti nga qyteti verior i Armenisë Dilijan, për Al Jazeera.

Narsesyan shtoi se ai do të qëndronte në një çadër ngjitur me ndërtesën e parlamentit me protestues të tjerë, derisa Pashinyan, i cili erdhi në pushtet në 2018, të japë dorëheqjen.

Por deri më tani, gjërat nuk duken aq keq për Pashinyan.

Partitë e opozitës nuk arritën të mblidhnin një kuorum të ligjvënësve për ta votuar atë, ndërsa Pashinyan, një ish-publicist, arriti të mbledhë mijëra mbështetës të enjten.

Pashiniani drejtoi atë që më vonë u quajt “Revolucioni i Kadifenjtë” që rrëzoi kryeministrin pro-rus Serge Sargsyan dhe klanin e tij të ish-udhëheqësve dhe komandantëve nga Nagorno-Karabak.

Të enjten, deri në 10,000 protestues u mblodhën kundër Pashinyan në Jerevanin qendror, sipas vëzhguesve dhe raporteve të medias, ndërsa kryeministri i grindur mblodhi dy herë më shumë mbështetës – dhe u tha atyre se kombi i tyre po përballej me një “përpjekje grusht shteti”.

Vëzhguesit e jashtëm thonë se “grushti i shtetit” – i cili kurrë nuk u shndërrua në një rebelim të armatosur aktual – buron nga nxitja e Pashinyan për të pastruar ushtrinë nga gjeneralët, karriera e të cilëve daton nga lufta e Nagarabagit në vitet 1990.

“Pashinyan do të pastronte bronzin e sipërm atje ku shumë njerëz vijnë nga i ashtuquajturi klan karabo”, i tha Al Jazeera Pavel Luzin, një analist i mbrojtjes me Jamestown Foundation, një think-tank në Uashington, DC.

“Prandaj përpjekjet e gjeneralëve të lartë për të luftuar Pashinin duke marrë parasysh forcën e opozitës civile ndaj qeverisë aktuale armene”, tha ai.

Emil Mustafayev, një analist politik në kryeqytetin Azerbajxhan, Baku, i tha Al Jazeera konfrontimi është “rezultat i humbjes totale të Armenisë në luftë me Azerbajxhanin dhe një përpjekje e forcave revanshiste për të ardhur përsëri në pushtet duke rrëzuar me forcë Pashinin”.

“Situata është me të vërtetë e komplikuar dhe është e vështirë të parashikosh nëse kryeministri do të largohet apo do të qëndrojë”.

Për çudi, disa armenë shqetësohen se konflikti mund të vazhdojë dhe të kthehet në dhunë.

“Gjërat janë shumë të tensionuara. Kam frikë se mund të ketë një luftë civile”, tha për Al Jazeera Janna Melikyan, një dizajnere grafike e pavarur në Jerevan. /Insajderi.com