Administrata e Biden ndërpret shitjet e armëve për Arabinë Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe

Administrata e Biden ndërpret shitjet e armëve për Arabinë Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe

Shtetet e Bashkuara po rishikojnë shitjet e armëve në Arabinë Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe të autorizuara nga ish-presidenti Donald Trump, një veprim që Sekretari i Shtetit, Antony Blinken, tha se ishte “tipik” i një administrate të re, transmeton Insajderi.

Në konferencën e tij të parë për shtyp të mërkurën, Blinken tha se rishikimi synon” të sigurohet që ajo që po konsiderohet është diçka që përparon objektivat tona strategjike dhe përparon politikën tonë të jashtme”, raporton Al Jazeera.

“Kjo është ajo që ne po bëjmë në këtë moment”, u tha ai gazetarëve.

Wall Street Journal raportoi së pari të mërkurën se administrata e Biden ka vendosur një ngrirje të përkohshme në miliarda dollarë në shitjen e armëve në të dy vendet, duke përfshirë shitjen e municioneve të drejtuara me precizitet në Arabinë Saudite dhe luftëtarët F-35 në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Masa vjen një javë pasi Biden, i cili ka premtuar të “rivlerësojë” marrëdhënien e Uashingtonit me Riad, u përurua. Që kur mori detyrën, ai ka nënshkruar një varg veprimesh ekzekutive për të rishikuar ose përmbysur disa nga politikat kryesore të Trump.

Trump mbikëqyri një marrëdhënie të ngushtë amerikane me Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Arabinë Saudite, në përputhje me mbështetjen e tij të vendosur për Izraelin dhe fushatën e “presionit maksimal” kundër Iranit. /Insajderi.com