Afganët në shok pas vrasjes së punonjësve të medias

Afganët në shok pas vrasjes së punonjësve të medias

Zemërimi u përhap në Afganistan të mërkurën ndërsa u mbajtën funeralet për tre punëtore femra të mediave të vrara në qytetin lindor të Jalalabad me dhunën në rritje ndërsa bisedimet e paqes zvarriteshin, transmeton Insajderi.

Gazetarët, aktivistët dhe gjykatësit kohët e fundit u kanë zënë pritë nga persona të armatosur ose të vrarë nga eksplozivët e bashkangjitur në automjetet e tyre ndërsa dhuna e shpejtë i detyron shumë të fshihen – me disa që largohen nga Afganistani, raporton Al Jazeera.

Vrasjet janë përshkallëzuar që kur bisedimet e paqes filluan vitin e kaluar midis qeverisë afgane dhe Talibanëve, duke shkaktuar frikë se grupi po eliminon kundërshtarët e perceptuar ndërsa negociatat ngecin.

Të tre vajzat u qëlluan dhe u vranë në dy sulme të ndara vetëm 10 minuta larg pasi u larguan nga stacioni televiziv Enikass të martën në atë që një koleg e përshkroi si një “goditje të orkestruar”.

Një bashkëpunëtor i ISIL (ISIS) më vonë mori përgjegjësinë për vrasjet, duke thënë se personat e armatosur i kryen ato kundër atyre që i quajti “gazetarë që punojnë për një nga stacionet e medias besnike të qeverisë apostate afgane”.

Miqtë dhe familja u mblodhën në funeralet e grave në Jalalabad, ku burrat hapnin me radhë varret e freskëta me një lopatë ndërsa të tjerët luteshin për t’i dhënë fund vdekjeve.

Rohan Sadat e përshkroi motrën e tij Sadia Sadat si “të ndrojtur por aktive”, e cila ishte gjithashtu e apasionuar pas luftës për të drejtat e grave dhe kishte planifikuar të ndiqte universitetin dhe të studionte për drejtësi.

“Ne e kemi varrosur atë me të gjitha shpresat e saj këtu”, i tha Sadat agjencisë së lajmeve AFP. Një koleg tjetër në Enikass TV, i cili foli në kushte anonimiteti, tha se stacioni po tërhiqej nga vrasjet, duke thënë se tre viktimat ishin si “familja”.

“Tri vajza të pafajshme u qëlluan për vdekje ditën në mes të qytetit. Askush nuk është më i sigurt”, tha kolegu. Në dhjetor, një tjetër punonjëse femër që punonte për Enikass TV u vra në Jalalabad në rrethana të ngjashme. /Insajderi.com