Afganistan: 34 persona të vrarë në dy sulme vetëvrasëse

Afganistan: 34 persona të vrarë në dy sulme vetëvrasëse

Të paktën 34 njerëz janë vrarë në dy bomba të veçanta vetëvrasëse që synuan një bazë ushtarake dhe një zonë provinciale, transmeton Insajderi.

Në provincën lindore Ghazni, 31 ushtarë u vranë dhe 24 të tjerë u plagosën të dielën kur një sulmues voziti një automjet ushtarak plot eksplozivë në një bazë komando të ushtrisë para se ta shpërthente atë, sipas një zyrtari në këshillin e sigurimit kombëtar të Afganistanit, i cili foli në mënyrë anonime sepse ai nuk lejohet të flasë drejtpërdrejt në media, raporton Al Jazeera.

Sulmi u konfirmua gjithashtu nga zëdhënësi i Ministrisë së Brendshme Tariq Arian, megjithëse ai nuk dha detaje mbi viktimat.

Zëdhënësi i Talibanëve, Zabihullah Mujahid, kur u kontaktua nga agjencia e lajmeve Reuters, nuk e konfirmoi ose mohoi përgjegjësinë.

Afganistani ka parë një mori bombash me makinë gjatë muajve të fundit, megjithë bisedimet e paqes që po zhvillohen aktualisht midis qeverisë së Kabulit dhe Talibanëve në Katar. Kjo është hera e parë që të dy palët zhvillojnë bisedime ballë për ballë në përpjekje për t’i dhënë fund luftës dekada të vjetër në vend. /Insajderi.com