Afrika ka regjistruar mbi 123 mijë viktima nga COVID-19 që nga fillimi i pandemisë

Afrika ka regjistruar mbi 123 mijë viktima nga COVID-19 që nga fillimi i pandemisë

Si pasojë e Coronavirusit numri i viktimave në Afrikë kaloi shifrën 123 mijë, transmeton Insajderi.

Sipas faqes së internetit “Worldometers” ku azhurnohen të dhënat e COVID-19 në kontinent numri i rasteve shkoi në 4.627.444 ndërsa numri i viktimave në 123.210 dhe numri i të shëruarve në 4.157.528.

19 milionë doza të vaksinës janë aplikuar

Në kontinent më së shumti raste me COVID-19 janë regjistruar në Republikën e Afrikës së Jugut, Marok, Tunizi, Etiopi, Egjipt dhe në Libi.

Vendet me më shumë viktimave janë Republika e Afrikës së Jugut, Egjipti dhe Tunizia.

Deri më sot në kontinentin afrikan me një popullsi rreth 1.3 miliardë banorë janë aplikuar 19 milionë doza të vaksinës kundër COVID-19. /Insajderi.com