Aksidentohet Treni në Tajvan, 34 të vdekur

Aksidentohet Treni në Tajvan, 34 të vdekur

Të paktën 34 persona kanë vdekur dhe 72 mbeten të bllokuar pasi një tren që transportonte rreth 350 pasagjerë doli nga shinat brenda një tuneli në Tajvan.

Qendra Operative e Emergjencës Qendrore të Tajvanit thotë se ekipet e shpëtimit po luftojnë për të hyrë në katër karroca brenda tunelit që janë “dëmtuar rëndë”.

Treni po kalonte nga kryeqyteti Taipei në qytetin Taitung, raporton BBC.

Dhjetëra turistë u tha të ishin në bord, shumë prej të cilëve po festonin festivalin vjetor të Fshirjes së Varrit.

Raportet e mediave lokale thonë se aksidenti ndodhi kur një automjet mirëmbajtje ra në rrugën e tij.

Fotografitë në internet treguan njerëz në karroca të paprekura duke ecur përgjatë shinave të trenave me sendet e tyre.

“Ndihej sikur kishte një goditje të papritur të dhunshme dhe e gjeta veten duke rënë në dysheme”, tha një e mbijetuar femër e paidentifikuar për UDN të Tajvanit.

“Ne thyem dritaren për t’u ngjitur në çatinë e trenit për të dalë”. /Insajderi.com