Aktivisti adoleshent nga Hong Kong arrestohet para hyrjes së konsullatës amerikane

Aktivisti adoleshent nga Hong Kong arrestohet para hyrjes së konsullatës amerikane

Aktivisti adoleshent nga Hong Kongu Tony Chung është akuzuar sipas një ligji të ri të sigurisë kombëtare, vetëm disa ditë pasi u arrestua jashtë konsullatës amerikane.

Chung, 19 vjeç, thuhet se kishte planifikuar të hynte në konsullatë dhe të kërkonte azil.

Ai përballet me burgim të përjetshëm nëse shpallet fajtor për shkëputje, komplot për të publikuar përmbajtje rebeluese dhe pastrim parash.

Chung, personi i dytë i akuzuar sipas ligjit, u mohua me kusht nga gjykata.

Ligji i diskutueshëm u vendos nga Kina në Hong Kong në qershor, duke e bërë më të lehtë dënimin e protestuesve dhe uljen e autonomisë së qytetit.

Ligji i jep Pekinit fuqi të gjera që nuk i kishte pasur kurrë më parë për të formuar jetën në territor.

Kritikët thonë se ligji gërryen pavarësinë gjyqësore të qytetit dhe të drejtat si liria e fjalës dhe se ka krijuar një ndjenjë frike dhe pasigurie në Hong Kong.

Sipas South China Morning Post, Z. Chung u arrestua të martën në mëngjes në një dyqan kafeje përballë konsullatës amerikane.

Grupi aktivist me bazë në Mbretërinë e Bashkuar “Friends of Hong Kong” thanë se ai kishte planifikuar të hynte dhe të kërkonte azil. Në vend të kësaj, pamjet e marra nga afër konsullatës treguan se ai u mor me vete nga policia.

Chung, një ish anëtar i grupit pro-pavarësisë Studentlocalism, kishte thënë më parë se jeta sipas ligjit të ri ishte bërë më kufizuese për të dhe aktivistët e tjerë.

Ai i tha BBC Chinese në një intervistë të fundit se ndjente se nuk mund të fliste ose të vepronte lirshëm, dhe se duhej të “shqetësohej për vijat e kuqe gjatë gjithë kohës”.

Por ai gjithashtu tha se aktivistët nuk kishin hequr dorë nga luftimet dhe se “në momentin e duhur, ne do të dalim të protestojmë përsëri”.

“Po, ne po humbasim në këtë moment. Por rruga drejt demokracisë është gjithmonë e gjatë.”

Ai do të qëndrojë në paraburgim deri në paraqitjen e tij të radhës në gjykatë, më 7 janar të vitit të ardhshëm./Insajderi.com

Burimi: BBC News