Aktivistja saudite Loujain al-Hathloul e cila kërkonte që gratë të kishin të drejta të vozisin makinën në Arabinë Saudite, është liruar nga burgu

Aktivistja saudite Loujain al-Hathloul e cila kërkonte që gratë të kishin të drejta të vozisin makinën në Arabinë Saudite, është liruar nga burgu

Aktivistja e shquar për të drejtat e grave Loujain al-Hathloul është liruar nga një burg saudit pas gati tre vitesh pas hekurave, sipas familjes së saj, transmeton Insajderi.

“Loujain është në shtëpi !!!!!!” motra e saj Lina shkroi në Twitter të mërkurën., duke postuar një pamje të ekranit të al-Hathloul në një thirrje video familjare, raporton Al Jazeera.

Një motër tjetër, Alia, tha në një postim të veçantë se al-Hathloul ishte në shtëpinë e prindërve të tyre në Arabinë Saudite, duke shtuar “kjo është dita më e mirë e jetës sime”.

Nuk kishte asnjë koment të menjëhershëm nga autoritetet saudite për lirimin e saj.

Lina më vonë falënderoi mbështetësit në Twitter por tha ndërsa Loujain është në shtëpi, “ajo nuk është e lirë”.

“Lufta nuk ka mbaruar. Unë nuk jam plotësisht e lumtur pa lirimin e të gjithë të burgosurve politikë”, shkroi Lina në Twitter.

Al-Hathloul, i cili bëri presion për t’i dhënë fund një ndalimi për gratë që vozisnin në Arabinë Saudite, u burgos në 2018 dhe u dënua nga gjykata në dhjetor me një burg gati gjashtë vjet me akuza të lidhura me terrorizmin, në një rast që tërhoqi dënimin ndërkombëtar.

E mbajtur për 1001 ditë, me stenda në paraburgim dhe izolim, ajo u shpall fajtore për akuza përfshirë agjitacion për ndryshim, ndjekje të një axhende të huaj dhe përdorimin e internetit për të dëmtuar rendin publik. /Insajderi.com