Amerikani bëhet njeriu i parë që transplantoi zemrën nga derri

Amerikani bëhet njeriu i parë që transplantoi zemrën nga derri

Një burrë amerikan është bërë personi i parë në botë që ka transplantuar zemrën nga një derr i modifikuar gjenetikisht.

David Bennett, 57 vjeç, është në gjendje të mirë shëndetësore, tre ditë pas procedurës eksperimentale shtatë-orëshe në Baltimore, thonë mjekët, shkruan BBC

, transmeton Shqip.com.

Transplanti u konsiderua si shpresa e fundit për të shpëtuar jetën e Bennett, megjithëse nuk është ende e qartë se cilat janë shanset e tij afatgjata për të mbijetuar.
“Ose vdisje ose bëje këtë transplant,” shpjegoi Bennett një ditë para operacionit.

“E di që është një goditje në errësirë, por është zgjedhja ime e fundit”, tha ai.

Mjekët në Qendrën Mjekësore të Universitetit të Maryland-it iu dha një dispenzim i veçantë nga rregullatori mjekësor i SHBA-së për të kryer procedurën, me bazën se Bennett përndryshe do të kishte vdekur.

Ai ishte konsideruar i papërshtatshëm për një transplant njerëzor, një vendim që shpesh merret nga mjekët kur pacienti është në gjendje shumë të keqe shëndetësore.

Për ekipin mjekësor që kreu transplantin, ai shënon kulmin e viteve të kërkimit dhe mund të ndryshojë jetën në mbarë botën.

Kirurgu Bartley Griffith tha se operacioni do ta sjellë botën “një hap më afër zgjidhjes së krizës së mungesës së organeve”.
Kjo krizë do të thotë që 17 njerëz në ditë në SHBA vdesin në pritje të një transplanti, me më shumë se 100,000 raportuar në listën e pritjes./Insajderi.com