Anglia nga java tjetër fillon izolimin një mujor

Anglia nga java tjetër fillon izolimin një mujor

Anglia do të fillojë një bllokim njëmujor të Enjten – kryeministri britanik, Boris Johnson, tha tani mund të lejojë familjet të kalojnë Krishtlindjet së bashku, duke iu referuar përfundimit një mujor të izolimit.

Pubet, restorantet, palestrat, dyqanet jo thelbësore dhe vendet e adhurimit do të mbyllen, por shkollat, kolegjet dhe universitetet mund të qëndrojnë të hapura.

Njoftimi ka shkaktuar zemërim nga disa deputetë të Torit dhe udhëheqësit e biznesit kanë paralajmëruar një “mes të dimrit të zymtë”.

Johnson pritet të japë një deklaratë në Commons të hënën.

Deputetët do të votojnë mbi kufizimet e fundit të mërkurën dhe Laburistët kanë treguar se do të mbështesin bllokimin. /Insajderi.com