Anija u zhbllokua por vazhdon të jetë e ngujuar në Kanalin Suez për këtë arsye

Anija u zhbllokua por vazhdon të jetë e ngujuar në Kanalin Suez për këtë arsye
Burimi i fotografisë: Hassan/picture alliance via Getty Images

Ndërsa anija gjigante e kontejnerëve edhe duke pasur parasysh mund të ishte çliruar nga brigjet e Kanalit të Suezit, ajo vazhdon të jetë e ngujuar deri sa dikush të paguajë për zhvendosjen e saj nga rruga ujore.

Autoritetet egjiptiane thanë se nuk do ta lëshonin anijen masive, e cila ishte mbërthyer në Kanalin e Suezit për gati një javë derisa pronarët e saj të bien dakord të paguajnë deri në 1 miliard dollarë kompensim.

“Anija do të mbetet këtu derisa hetimet të përfundojnë dhe të paguhet kompensimi”, tha Osama Rabie, i cili drejton Autoritetin e Kanalit të Suezit, të enjten në një stacion lokal të lajmeve, sipas Ëall Street Journal, transmeton Insajderi.

“Shpresojmë për një marrëveshje të shpejtë”, tha ai, duke shtuar se “në minutën kur ata bien dakord për kompensim, anija do të lejohet të lëvizë”.

Rabie tha se autoritetet egjiptiane do të kërkonin 1 miliard dollarë për të mbuluar kostot e lirimit të anijes. /Insajderi.com