Anijet greke po ndihmojnë strehimin e 13.000 emigrantëve pasi djegjes së kampit të tyre

Migrantët Moria: Anijet Greke për të ndihmuar strehimin e 13,000 pas zjarrit

Anijet greke po ndihmojnë strehimin e 13.000 emigrantëve pasi djegjes së kampit të tyre

Greqia po dërgon tre anije për të ndihmuar strehimin e mijëra migrantëve që janë pastrehim në ishullin e Lesbos pasi zjarri shkatërroi kampin e tyre të mbipopulluar.

Për një natë të dytë familjet fjetën në rrugë dhe në fusha dhe në parqe makinash pasi u arratisën nga kampi Moria, ku rreth 13,000 kishin jetuar në mjerim.

Një zjarr përfshiu kampin e Morisë të martën në mbrëmje, pastaj një tjetër fshiu çdo çadër të mbetur të mërkurën.

Autoritetet greke thonë se një traget është në rrugën e duhur për të siguruar strehim, së bashku me dy anije detare. Ministri i Migracionit Notis Mitarachi tha se rreth 2,000 njerëz do të strehohen përkohësisht në bordin e anijeve, raporton BBC, transmeton Insajderi.

Por ai gjithashtu tha që autoritetet po punonin për të siguruar strehim urgjent pranë vendit të shkatërruar të kampit Moria.

Mitarachi tha se tensionet ishin duke u rritur në kamp sepse një karantinë 15-ditore ishte vendosur pasi një migrant doli pozitiv për Coronavirus javën e kaluar.

Deri të mërkurën, 35 persona të lidhur me kampin ishin testuar pozitivë për Coronavirus dhe ekziston shqetësimi në Lesbos tani që shumica e tyre duhet të gjenden urgjentisht.

Caroline Willeman, koordinatorja e Moria për bamirësinë mjekësore Médecins Sans Frontières (MSF), i tha BBC se “ata ishin izoluar fillimisht, por natyrisht në kaosin e dy ditëve të fundit ata ishin shpërndarë përsëri në komunitetin e gjerë. “.

“Na ishte thënë mbrëmë se tetë nga 35 rastet ishin gjetur përsëri dhe të izoluar.”. /Insajderi.com/