Arabi Saudite: Shkarkime në familjen mbretërore

Arabi Saudite: Shkarkime në familjen mbretërore

Një numër i zyrtarëve sauditë, duke përfshirë dy anëtarë të familjes mbretërore, janë shkarkuar.

Një dekret mbretëror tha se Mbreti, Salman bin Abdulaziz Al Saud, kishte lehtësuar Princin, Fahad bin Turki nga roli i tij si komandant i forcave të përbashkëta në koalicionin e udhëhequr nga Sauditët në Jemen, raporton BBC, transmeton Insajderi.

Djali i tij, Abdulaziz bin Fahad, gjithashtu u hoq si zëvendës guvernator.

Këta së bashku me katër zyrtarë të tjerë, përballen me një hetim në “marrëdhënie të dyshimta financiare” në Ministrinë e Mbrojtjes, tha dekreti.

Princi i kurorës Mohammed bin Salman, i cili është djali i mbretit dhe konsiderohet sundimtari de facto i Arabisë Saudite, ka udhëhequr një fushatë kundër korrupsionit në Qeveri.

Sidoqoftë, kritikët thonë se arrestimet e profilit të lartë kanë synuar heqjen e pengesave për mbajtjen në pushtet të princit. /Insajderi.com