Arabia Saudite arreston qindra persona në luftën kundër korrupsionit

Arabia Saudite arreston qindra persona në luftën kundër korrupsionit

Të paktën 241 persona, duke përfshirë punonjës të disa ministrive, janë arrestuar për përfshirjen e tyre të dyshuar në korrupsion, tha të dielën autoriteti anti-korrupsion i Arabisë Saudite, transmeton Insajderi.

Në një deklaratë, Autoriteti i Mbikëqyrjes dhe Antikorrupsionit (Nazaha), tha se të akuzuarit përfshirë punonjës nga ministritë e brendshme, shëndetësisë, çështjeve komunale dhe rurale dhe strehimit, arsimit dhe burimeve njerëzore dhe zhvillimit shoqëror, doganave dhe historisë postare, raporton Al Jazeera.

Akuzat janë përpiluar kundër të dyshuarve, të cilat përfshijnë ryshfet, abuzim të pushtetit dhe falsifikim. Ata u arrestuan gjatë 263 bastisjeve inspektuese të kryera nga ekipet e Nazaha gjatë muajit të fundit.

Arrestimi i të dyshuarve, të dy shtetas dhe të mërguar, u bë pas hetimit të rolit të pretenduar të 757 personave, tha Nazaha, duke shtuar se procedurat ligjore janë duke përfunduar para referimit të tyre në gjykata.

Në vitet e fundit, autoritetet kanë goditur korrupsionin në Arabinë Saudite – ekonomia më e madhe në botën arabe.

Janarin e kaluar, 32 persona u arrestuan pas një hetimi në transferimin e paligjshëm të 3.1 miliardë dollarëve jashtë vendit.

Sipas Nazaha, punonjësit e bankës në një Bankë Qendrore saudite thuhet se po merrnin ryshfet nga një grup i organizuar i të huajve dhe biznesmenëve për të pranuar depozita nga burime të panjohura dhe më pas duke transferuar paratë jashtë vendit. /Insajderi.com