Arabia Saudite mohon se princi ka mbajtur ‘takim të fshehtë’ me kryeministrin izraelit

Arabia Saudite mohon se princi ka mbajtur ‘takim të fshehtë’ me kryeministrin izraelit

Ministri i jashtëm i Arabisë Saudite ka mohuar që kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu fluturoi në mbretërinë Gulf të dielën për të takuar fshehurazi Princin e Kurorës Mohammed bin Salman, shkruan CNN, transmeton Insajderi.

“Nuk ka ndodhur një takim i tillë”, shkroi princi Faisal bin Farhan Al Saud në Twitter.

Netanyahu nuk ka pranuar të komentojë mbi raportet izraelite se ai ishte në bordin e një avioni privat që udhëtonte nga Tel Aviv në qytetin e Detit të Kuq, Neom.

Takimi i pretenduar do të ishe edhe takimi i parë i njohur midis udhëheqësve armiq historikë.

Presidenti i SHBA Donald Trump u ka bërë presion atyre për të normalizuar marrëdhëniet pas ndërmjetësimit të marrëveshjeve midis Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe, Bahreinit dhe Sudanit në muajt e fundit. /Insajderi.com