Ariu shpellor 39,000-vjeçar zbulohet i ruajtur në mënyrë të përsosur

Ariu shpellor 39,000-vjeçar zbulohet i ruajtur në mënyrë të përsosur

Shkencëtarët rusë kanë zbuluar një ari dhe këlysh shpellash të ruajtura në mënyrë të përsosur që 39,000 vjet në Siberi, shkruan DailyMail, transmeton Insajderi.

Deri më tani, vetëm kockat janë gjetur të arinjve të shpellave, një specie ose nënlloj parahistorik që jetonin në Euroazi nga rreth 300,000 deri në 15,000 vjet më parë.

Të dy zbulimet, të gjetura në gërmime të ndara, u cilësuan nga një ekspert rus si “me rëndësi botërore”.

Indi i butë i ariut të shpellës – Ursus spelaeus – u ruajt për dhjetëra mijëra vjet në varrin e tij të përhershëm.

Pictured: The fully preserved head of the adult cave bear discovered by Russian scientists in Siberia

Kjo do të thotë që shkencëtarët rusë – të cilët po kërkojnë gjithashtu të rikthejnë në jetë mamutën e zhdukur – janë optimistë për gjetjen e ADN-së për grabitqarin e Epokës së Akullnajave. /Insajderi.com