Arkeologët zbulojnë një karrocë të lashtë romake pranë Pompeit

Arkeologët zbulojnë një karrocë të lashtë romake pranë Pompeit

Arkeologët në Itali kanë zbuluar një karrocë të lashtë ceremoniale romake nga një vilë pak jashtë Pompeit, qyteti i varrosur në një shpërthim vullkanik në vitin 79 pas Krishtit, transmeton Insajderi.

Karroca me katër rrota e ruajtur pothuajse në mënyrë të përsosur e bërë prej hekuri, bronzi dhe kallaji u gjet pranë stallave të një vile antike në Civita Giuliana, rreth 700 metra (2,297 metra) në veri të mureve të Pompeit antik, raporton Al Jazeera.

Massimo Osanna, drejtori në largim i sitit arkeologjik Pompei, tha se karroca ishte e para e këtij lloji e zbuluar në zonë, e cila deri më tani kishte dhënë automjete funksionale të përdorura për transport dhe punë, por jo për ceremoni.

“Ky është një zbulim i jashtëzakonshëm që përparon në kuptimin tonë të botës antike”, tha Osanna.

“Ajo që kemi është një karrocë ceremoniale, ndoshta Pilentum referuar disa burimeve, e cila nuk ishte përdorur për përdorim të përditshëm ose për transport bujqësor, por për të shoqëruar festimet, paradat dhe procesionet e komunitetit”, shtoi ai.

Shpërthimi i malit Vezuvit në 79 pas Krishtit shkatërroi Pompein, duke vrarë midis 2,000 dhe 15,000 njerëz.

Karroca u kursye kur muret dhe çatia e strukturës në të cilën u shemb. Ajo gjithashtu i mbijetoi plaçkitjes nga hajdutët e antikitetit modern, të cilët kishin gërmuar tunele deri në vend, duke gjurmuar, por duke mos dëmtuar karrocën me katër rrota, sipas zyrtarëve.

Villa u zbulua pasi policia u ndesh me tunele të paligjshme në 2017, thanë zyrtarët. Dy njerëz që jetojnë në shtëpitë në majë të sitit janë aktualisht në gjyq për pretendimin e gërmimit të më shumë se 80 metra (262 metra) tunele në vend.

Vitin e kaluar, arkeologët gjetën në të njëjtën zonë mbetjet skeletore të asaj që besohet të ketë qenë një njeri i pasur dhe skllavi i tij mashkull, duke u përpjekur t’i shpëtonin vdekjes.

Elementi i parë i hekurit i qerres u shfaq në 7 janar nga batanija e materialit vullkanik që mbushte portikun dy katësh. Arkeologët besojnë se karroca ishte përdorur për festa dhe parada, ndoshta edhe për të çuar nuse në shtëpitë e tyre të reja.

Pompei, 23 km (14 milje) në juglindje të Napolit, ishte shtëpia e rreth 13,000 njerëzve kur u varros nën hirit, guralecave të shtufit dhe pluhurit ndërsa duroi forcën e një shpërthimi të barabartë me shumë bomba atomike.

Rreth dy të tretat e qytetit antik prej 66 hektarësh (165 hektarë) janë zbuluar. Rrënojat nuk u zbuluan deri në shekullin e XVI-të dhe gërmimet e organizuara filluan në rreth vitit 1750.

“Pompeii vazhdon të na mahnisë me zbulimet e saj dhe do ta bëjë këtë për shumë vite, me 20 hektarë akoma për t’u gërmuar”, tha Dario Franceschini, Ministri i Kulturës në Itali. /Insajderi.com