Arrestohet edhe një redaktor bjellorus

Arrestohet edhe një redaktor bjellorus

Kryeredaktori i një faqe të famshme të lajmeve në internet në një nga qytetet më të mëdha të Bjellorusisë u arrestua të dielën mes një goditje të gazetarëve të pavarur dhe kundërshtarëve të presidentit autoritar, Alexander Lukashenko.

Policia tha se po hetonin redaktorin e Hrodna.life, Aliaksei Shota, nën dyshimin e ekstremizmit. Publikimi përqendrohet në qytetin e pestë më të madh të Bjellorusisë, Grodno, raporton AP News, transmeton Insajderi.

Policia e qytetit tha se faqja në internet “postoi produkte informacioni që ishin njohur si ekstremistë”, por nuk dha detaje. Uebfaqja tha se ai u mbajt nga policia për disa orë para se të lirohej, dhe se disqet e forta të kompjuterit u morën nga policia nga shtëpia e tij.

Shota ka bashkëpunuar me portalin më të njohur të internetit Tut.by të vendit, të cilin autoritetet e mbyllën këtë muaj pasi arrestuan 15 punonjës.

Goditja e Bjellorusisë u përshkallëzua një javë më parë me arrestimin e gazetarit disident, Raman Pratasevich dhe të dashurën e tij që ishin në bordin e një fluturimi tregtar që u transferua në aeroportin e Minsk për shkak të një kërcënimi të pretenduar për bombë./Insajderi.com