Arrestohet Lyubov Sobol një nga aleatet e Alexei Navalny

Arrestohet Lyubov Sobol një nga aleatet e Alexei Navalny

Një aleate e udhëheqësit rus të opozitës Alexei Navalny është arrestuar në Moskë pas një sulmi në mëngjes herët në shtëpinë e saj, thonë mbështetësit e Z. Navalny.

Ata thonë se Lyubov Sobol dyshohet se ka kërcënuar një agjent për të cilin Z. Navalny tha se ishte përfshirë në helmimin e tij në një sulm gati fatal në gusht.

Zonja Sobol u ndalua gjithashtu për orë të hënën pasi shkoi në banesën e agjentit.

Kremlini ka mohuar vazhdimisht çdo rol në sulmin ndaj Z. Navalny, i cili është ende duke u rikuperuar në Gjermani.

Sipas Fondit Antikorrupsion të Z. Navalny (FBK), policia bastisi banesën e zonjës Sobol rreth orës 07:00 në Ditën e Krishtlindjes dhe e mori në pyetje.

Ivan Zhdanov, kreu i FBK, tha se zonja Sobol po hetohej për shkelje “me përdorimin e dhunës ose një kërcënim për ta përdorur atë”, njoftoi agjencia e lajmeve AFP./Insajderi.com

BBC News