Arrestohet për korrupsion ish-kryeministri i Malajzisë

Arrestohet për korrupsion ish-kryeministri i Malajzisë

Ish-kryeministri i Malajzisë, Najib Razak u arrestua sot nga agjencia antikorrupsion në kuadër të hetimit për përvetësim në dëm të fondit të shtetit 1MDB, bëhet e ditur nga burime të policisë, pas konfiskimit të objekteve të luksit që lidhen me këtë çështje.

‘’Agjencia Malajziane Antikorrupsion (MACC) e ka shoqëruar Tan Sri Najib Razak në ndërtesën e MACC-së. Ai është shoqëruar me katër makina policie’’, deklaroi për AFP një burim i Policisë.

Në maj policia njoftoi se kishte sekuestruar qindra kartona ku ndodheshin canta luksoze femrash të mbushura me para dhe byzhuteri, gjatë kontrolleve të kryera në kuadër të hetimit për përvetësim fondesh që kanë në shënjestër Naijib, i cili mbajti postin e kryeministrit nga viti 2009 deri në 2018.