Arsenali fiton kupën e Anglisë

Arsenali fiton kupën e Anglisë

Arsenali ka triumfuar në ‘Fa Cup’ pasi mposhti Chelsean 2 me 1 në finale.

Arsenali ishte ekip më mirë në Wembly duke kaluar në epërsi qysh në minutën e 5 të takimin me një gol të shënuar nga kiliani Alexis Sanchez.

Në vazhdim të pjesës së parë Arsenali dominoj duke krijuar edhe mundësi të tjera për të shënuar golin e dytë.

Në pjesën e dytë Chelsea për një nuancë ekip më i mirë se i pjesë së dytë duke rrezikuar disa herë portën e Opsines.

Mosses në minutën e 68 u përjashtua nga ndeshja pasi provoj ta mashtroj gjyqtarin.

Edhe pse Chelsea me një lojtar më pak Costa arriti të barazoj rezultatin 1 me 1, ndërsa vetëm dy minuta më pas Arsenali shënoj me golin e Aron Remsay.

Ky është trofeu i par i fituar i Granit Xhakës dhe Shkodran Mustafit me Arsenalin./Insajderi.com