Ashraf Sehrai: Udhëheqësi i Kashmirit vdes në paraburgim në Indi

Ashraf Sehrai: Udhëheqësi i Kashmirit vdes në paraburgim në Indi

Një udhëheqës i shquar pro-lirisë në Kashmirin e administruar nga indianët, Muhammad Ashraf Sehrai, ka vdekur brenda një spitali në qytetin jugor Jammu, ku ai ishte në paraburgim për vitin e fundi, transmeton Insajderi.

Ai ishte 77 vjeç. Një zyrtar nga spitali i Kolegjit Mjekësor Qeveritar në Jammu tha se raporti për COVID-19 ishte negativ, por ai kishte zhvilluar “stres të frymëmarrjes”. India ka qenë dëshmitare e infeksioneve dhe vdekjeve rekord të Coronavirusit në javët e fundit, raporton Al Jazeera.

Të gjitha palët nga Konferenca Hurriyat (APHC), një bashkim i grupeve pro-lirisë në rajon, akuzoi autoritetet se nuk e kishin marrë seriozisht gjendjen e tij shëndetësore.

“Përkundër thirrjeve të përsëritura për të liruar të burgosurit politikë të vendosur në burgje të ndryshme për arsye humanitare në funksion të katastrofës shkatërruese të Covidit, autoritetet po luajnë me jetën e tyre,” thuhet në deklaratë.

Sehrai ishte presidenti i Tehreek-e-Hurriyat, një grup pro-lirisë në Kashmir që mbron bashkimin e Kashmirit me Pakistanin fqinj. Ai u ndalua në bazë të Aktit të Sigurisë Publike (PSA), një ligj që lejon ndalimet pa gjyq për deri në një vit.

Sehrai ishte një deputet për një kohë të gjatë i Syed Ali Geelani, një nga udhëheqësit më rezistentë të rezistencës në Kashmir i cili ka qëndruar në arrest shtëpiak për vite me radhë.

Sehrai kaloi pjesën më të madhe të jetës së tij si një ndihmës i ngushtë i Geelani dhe shoqata e tyre daton që nga vitet 1960 kur ata ishin pjesë e Jamat-e-Islam, një version lokal i Ikhwan-ul-Muslimeen ose Vëllazërisë Myslimane.

India burgosi ​​mijëra kashmirian, duke përfshirë udhëheqës të shquar të rezistencës, si pjesë e goditjes së saj masive në prag të heqjes së autonomisë së kufizuar të rajonit të Himalajeve në 5 gusht 2019. Rajoni i vetëm mysliman i Indisë tani drejtohet drejtpërdrejt nga Ministria e Brendshme e vendit.

India pretendon se zhvilloi zgjedhje të organeve lokale në rajon, por kritikët thonë se organet lokale nuk kanë kompetenca legjislative.

Djali i vogël i Sehrai, Junaid Ashraf ishte komandanti kryesor i veshjes rebele me bazë në Pakistan, Hizbul Muxhahidin. Ashraf u vra në një përleshje me armë në qytetin kryesor të Srinagar në maj 2019. Sehrai u arrestua dhe u burgos disa muaj më vonë. /Insajderi.com