Australia e shijon Pashkën pa raste të reja të Coronavirus-it

Australia e shijon Pashkën pa raste të reja të Coronavirus-it

Queensland, epiqendra e një shpërthimi të fundit të komunitetit të vogël, COVID-19, ka pasur vetëm një infeksion në tre ditët e fundit. Shteti ka kufizimet më të rrepta në tubimet publike, shkruan Reuters, transmeton Insajderi.

Diku tjetër, australianët u dyndën në plazhe, duke përfituar nga moti i ngrohtë në shumë pjesë të vendit, ose u mblodhën me familje, në një kontrast të plotë me Pashkën e vitit të kaluar kur një bllokim mbarëkombëtar i mbajti njerëzit të mbyllur në shtëpitë e tyre.

Ndërsa shumë vende kanë vendosur bllokime të reja ose shërbime të kufizuara për festën e madhe të krishterë duke u përpjekur të përmbajnë valën e tretë të Coronavirusit nga përhapja e mëtejshme, kishat e Australisë ishin të hapura dhe shumë po ndiqnin shërbime gjatë fundjavës katër-ditore.

Krishterimi është feja dominuese në Australi, me 12 milionë njerëz, dhe 86% të australianëve fetarë, të identifikuar si të krishterë, sipas regjistrimit të vitit 2016.

Australia ka qenë një nga vendet më të suksesshme të botës në frenimin e pandemisë, me bllokime të parakohshme, mbyllje kufijsh dhe gjurmim të shpejtë duke kufizuar infeksionet e Coronavirusit në pak më shumë se 29,300 infeksione, me 909 vdekje nga COVID-19. /Insajderi.com