Ballafaqimi Biden Putin sot në Gjenevë

Ballafaqimi Biden Putin sot në Gjenevë

Takimi i shumëpritur midis presidentit amerikan, Joe Biden, dhe atij të Rusisë, Vladimir Putin, do të ndodhë të mërkurën e 16 qershorit në Gjenevë të Zvicrës, transmeton Insajderi.

Përballja e Joe Biden me Vladimir Putin sot është një nga samitet më kritike të kohëve të fundit, dhe jo vetëm për shkak se marrëdhëniet midis dy kombeve – të cilat së bashku zotërojnë 90% të armëve bërthamore të botës, të dy udhëheqësit kanë shkëmbyer retorikë të ashpër për rreth katër muaj.

Takimi ballë për ballë midis Biden dhe Putin pritet të zgjasë për katër deri në pesë orë.

Biden po mbanë këtë takim pasi ka akuzuar për sulme kibernetike me qëllim të keq ndaj interesave të SHBA-së nga hakerat me bazë në Rusi, për “shpërfilljen e demokracisë me burgimin e liderit më të madh të opozitës ruse, si dhe për ndërhyrje në zgjedhjet amerikane”, raporton ‘CNN’.

Nga ana tjetër, Putin thotë se kryengritja e 6 janarit në Kapitolin e SHBA-së argumenton se Amerika nuk ka asnjë biznes që ligjëron mbi normat demokratike, teksa këmbëngul se qeveria ruse nuk është e përfshirë në ndërhyrje të zgjedhjeve ose në sulmet kibernetike pavarësisht se inteligjenca amerikane tregon ndryshe. /Insajderi.com