Bayern Munchen fiton derbin ndaj Leipzig, shkëputet në tabelë

Bayern Munchen fiton derbin ndaj Leipzig, shkëputet në tabelë

Bayern Munchen ka shënuar fitore minimale por shumë të rëndësishme kundër ekipit të Leipzig në transfertë në kuadër të xhiros së 27-të kampionale, njofton Insajderi.

Që nga fillimi ndeshja kishte tempo të lartë dhe me raste të mira shënimi nga të dyja palët, mirëpo më cinik u treguan bavarezët..

Po zhvillohej minuta e 38-të e ndeshjes, kur mesfushori gjerman Leon Goretzka do të arrinte të realizonte golin e vetëm në derbin gjerman, pas një asistimi nga Thomas Muller. Pjesa e parë e ndeshjes u mbyll me shifrat minimale për miqtë.

Në pjesën e dytë, nikoqirët do të tentonin disa herë portën e Neuer, mirëpo pa arritur të shënonin, ndërsa mysafirët arritën deri në fund të ruanin epërsinë minimale të krijuar në pjesën e parë.

Më këtë fitore Bayern Munchen përforcon vendin e parë me 64 pikë, shtatë më shumë se Leipzig e vendit të dytë. /Insajderi.com