BBC merr mbi 110,000 ankesa për mbulimin e vdekjes së Princit Philip

BBC merr mbi 110,000 ankesa për mbulimin e vdekjes së Princit Philip
Burimi i fotografisë: Adrian Dennis - WPA Pool/Getty Images

Vendimi i transmetuesit publik të Mbretërisë së Bashkuar për të ndërprerë programet e planifikuara në favor të mbulimit të vdekjes së Dukës së Edinburgut çoi në një numër rekord ankesash – mbi 110,000 ankesa.

Gazeta “Guardian” raporton se një numër rekord njerëzish në Mbretërinë e Bashkuar u ankuan drejtpërdrejt në BBC për mbulimin e transmetuesit publik në 24 orë pas njoftimit të vdekjes së Dukës së Edinburgut në moshën 99 vjeçare, transmeton Insajderi.

Shumica dërrmuese e ankesave sugjeruan që mbulimi i BBC-sw ishte i tepruar dhe mbyti tema të tjera të lajmeve të tilla si pandemia, mbi ankesat për programet e anuluara, raporton The Guardian. /Insajderi.com