BE ngre kërcënimin e sanksioneve ndaj Rusisë

BE ngre kërcënimin e sanksioneve ndaj Rusisë

Diplomati i lartë i Bashkimit Evropian ka thënë se qeveria e Rusisë ishte gjithnjë e më autoritare dhe nuk tregoi asnjë tolerancë ndaj sundimit demokratik të ligjit, duke paralajmëruar se një raund i ri sanksionesh është një mundësi, transmeton Insajderi.

“Ata janë të pamëshirshëm”, tha shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian ,Josep Borrell, të martën në Parlamentin Evropian, pasi bëri një vizitë të rrallë në Moskë javën e kaluar për t’u përgjigjur për lirimin e kritikut të Kremlinit, Alexey Navalny, raporton Al Jazeera.

“Struktura aktuale e pushtetit në Rusi, që ndërthur interesat e veta ekonomike, kontrollin ushtarak dhe politik, nuk lë asnjë hap për sundimin demokratik të ligjit”, tha Borrell.

Burgosja e Navalny-t ka rritur tensionet midis Rusisë dhe BE-së.

Udhëheqësit perëndimorë po kërkojnë lirimin e figurës së opozitës dhe disa kombe evropiane mbështesin kërcënimin e Borrell për sanksione shtesë ndaj Moskës.

Ministrat e Jashtëm të BE-së do të debatojnë për sanksionet e mundshme kundër Kremlinit në 22 shkurt në një takim në Bruksel.

Tensionet Rusi-BE u rritën të premten pasi Moska dëboi tre diplomatë evropianë gjatë vizitës së Borrell, duke i akuzuar ata për pjesëmarrje në protestat pro-Navalny. /Insajderi.com