Belgjika do të shpall ditë zie për viktimat nga përmbytjet

Belgjika do të shpall ditë zie për viktimat nga përmbytjet

Belgjika do të shpallë ditë kombëtare zie javën e ardhshme ndërsa numri i të vdekurve nga përmbytjet në jug dhe lindje të vendit u rrit në 20 të Premten, me 20 të tjerë të zhdukur.

“Ditët e bukura të verës u kthyen papritur në ditë të errëta dhe jashtëzakonisht të trishtueshme për bashkëqytetarët tanë,” tha Kryeministri Alexander De Croo në një konferencë shtypi.

“Këto janë rrethana të jashtëzakonshme që vendi ynë nuk i ka parë më parë”, shkruan Reuters, transmeton Insajderi.

Një javë shi më në fund mori fund. Por, disa komunitete në të gjithë pjesët e Belgjikës po shikonin me nervozizëm si lumi Meuse, i cili rrjedh përmes qytetit të Liege në Belgjikën lindore, vazhdoi të ngrihej dhe kërcënonte të derdhej.

Të tjerët po përpiqeshin të pajtoheshin me katastrofën.

“Ne kemi bërë punë, kemi rinovuar gjithçka, ne po humbasim gjithçka që kemi. Tani ne duhet të fillojmë nga zero dhe të punojmë pak e nga pak për ta vendosur përsëri në rend”, tha Sylvia Calvo Lorente, 33 vjeç, duke vëzhguar dëmet në shtëpinë e saj në qytetin e vogël të Trooz afër Liege.

Në qytetin lindor të Verviers, lumi ishte ende duke vërshuar nëpër rrugët fqinje, ku njerëzit përpiqeshin me zell të shpëtonin dyqane, shtëpi dhe makina të shkatërruara.

Disa qytete dhe fshatra u zhytën, duke përfshirë Pepinster afër Liege, ku rreth 10 shtëpi u shembën. Mbreti dhe mbretëresha e Belgjikës vizituan qytetin të Premten, duke përshkuar rrugët e përmbytura.

Qeveria vendosi të Martën e ardhshme si një ditë zie dhe vendosi të zbusë festimet për Ditën Kombëtare Belge një ditë më pas.

Ministri i Brendshëm Annelies Verlinden tha se 20 persona kishin humbur jetën, me 20 të tjerë të zhdukur.

Qendra e krizës, e cila po koordinon përpjekjet e shpëtimit, u bëri thirrje njerëzve në zonat e prekura të shmangin të gjitha udhëtimet./Insajderi.com