Berlin: Vandalizohen dhjetëra vepra arti dhe artifakte në muze

Berlin: Vandalizohen dhjetëra vepra arti dhe artifakte në muze

Të paktën 70 vepra arti dhe artefakte antike nëpër tre galeri në ishullin muze të Berlinit u vandalizuan me një substancë vajore në fillim të këtij muaji, kanë raportuar mediat gjermane, shkruan The Guardian, transmeton Insajderi.

Objektet përfshirë sarkofagët egjiptianë, skulpturat prej guri dhe pikturat e shekullit të 19-të të mbajtura në Muzeun “Pergamon”, “Alte Nationalgalerie” dhe “Neues” pësuan dëme të dukshme gjatë sulmit në 3 tetor, sipas raporteve në të përjavshmen “Die Zeit” dhe transmetuesit “Deutschlandfunk” të martën.

Lajmi për sulmin u mbajt nga publiku për më shumë se dy javë.

Fondacioni i Trashëgimisë Prusiane, i cili mbikëqyr koleksionet e ishujve muze, thuhet se konfirmoi se objektet në ekspozita kishin pësuar dëmtime. Policia në kryeqytetin gjerman tha se ata kishin filluar një hetim por nuk do të komentonin për një motiv pas sulmit. /Insajderi.com