Bern: Protestohet kundër masave anti-COVID’19

Bern: Protestohet kundër masave anti-COVID’19

Mijëra njerëz janë mbledhur të enjten mbrëma në Bern të Zvicrës për të kundërshtuar masat anti-COVID’19.

Sipas medias zvicerane “20 minuta”, lëvizja u zhvendos nga sheshi Bahnhofplatz në drejtim të Parlamentit, transmeton Insajderi.com.

Sipas një njoftimi për shtyp nga policia e kantonit të Bernit, disa rrugë duhej të mbylleshin, gjë që çoi në pengesa të trafikut në qendër të qytetit.

Gjatë demonstratës, pati provokime dhe nganjëherë përleshje dorë më dorë mes grupeve.

Një burrë u plagos në një grindje në Bundesplatz.

Demonstruesit tundin hekurat

Sipas policisë së kantonit të Bernit, disa demonstrues u përpoqën të çanin një kordon në Pallatin Federal. Ata e tronditën atë dhe u përpoqën të hiqnin shufrat nga ankorimi i tyre.

Policia u kërkoi pjesëmarrësve në demonstratë të përmbaheshin.

“Ne flasim me ta dhe i kërkojmë që të ndalojnë menjëherë,” shkroi policia e kantonit në Tëitter. “Përndryshe fondet duhet të përdoren.”/Insajderi.com