Beteja demokratëve dhe republikanëve për senatin

Beteja demokratëve dhe republikanëve për senatin

Në tubimet e duelit, presidenti, Donald Trump dhe presidenti i zgjedhur, Joe Biden u kanë kërkuar votuesve në Gjeorgji që të dalin për zgjedhje të Martën që do të vendosin se cila parti kontrollon Senatin.

ZTrump, një republikan dhe Z. Biden, një demokrat, thanë se votat për dy vendet e Senatit do të formonin Shtetet e Bashkuara të Amerikës për vite me rradhë.

Më shumë se tre milion gjeorgjianë kanë hedhur tashmë votime, raporton BBC.

Nëse demokratët fitojnë, ata do të kontrollojnë të gjithë Kongresin dhe Shtëpinë e Bardhë.

Detyruesit e Senatit Republikan në Gjeorgji – Kelly Loeffler dhe David Perdue – po përpiqen të mbajnë larg sfiduesit Demokratik, Jon Ossoff dhe Reverend Raphael Warnock. /Insajderi.com