Biden ka plan ta njohë “gjenocidin armen”

Biden ka plan ta njohë “gjenocidin armen”

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, i ka thënë Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan se ai planifikon të njohë “gjenocidin armen” në Perandorinë Osmane gjatë Luftës së Parë Botërore si një akt “gjenocidi”, raporton Reuters, duke cituar njerëz të njohur me thirrja midis udhëheqësve.

Të dy folën të premten për herë të parë që kur Biden u bë president në janar, një ditë para vërejtjeve të pritshme të Biden që përcaktonin vrasjet si “gjenocid”, një veprim që do të acarojë më tej lidhjet tashmë të mbara midis SH.B.A. dhe Turqisë.

“Kur bëhet fjalë për gjenocidin armen, ju mund të prisni një njoftim nesër,” u tha gazetarëve Zëvendës Zëdhënësja e Departamentit të Shtetit të SHBA Jalina Porter të Premten, ndërsa nuk pranoi të zbulonte detaje.

Biden do të ishte presidenti i parë i SHBA që njeh zyrtarisht “gjenocidin armen në Perandorinë Osmane nga 1915 deri në 1917.

Turqia ka pranuar vdekjet e Armenëve në Perandorinë Osmane gjatë Luftës së Parë Botërore, por ka mohuar me vendosmëri se vrasjet ishin orkestruar sistematikisht dhe përbënin një gjenocid. /Insajderi.com