Biden mposht Trump-in për Shtëpinë e Bardhë

Biden mposht Trump-in për Shtëpinë e Bardhë

Kandidati demokrat parashikohet të ketë siguruar 284 vota të Kolegjit Zgjedhor, transmeton Insajderi.

Joe Biden tani parashikohet të ketë 284 vota të Kolegjit Zgjedhor, tha të shtunën agjencia e lajmeve Associated Press (AP), mbi pragun e nevojshëm për të kapur zgjedhjet presidenciale të luftës së ashpër të Shteteve të Bashkuara. Presidenti i zgjedhur ishte parashikuar të kishte kapërcyer pragun e 270 votave elektorale pasi AP thirri Pennsylvania në favor të tij.

“Unë jam i nderuar dhe i përulur nga besimi që populli amerikan ka vendosur tek unë dhe te Zëvendës Presidenti i zgjedhur [Kamala] Harris”, tha Biden në një deklaratë disa minuta pasi u njoftua projeksioni.

Me fitoren e parashikuar të Biden, Harris do të drejtohet në Shtëpinë e Bardhë si nënkryetar i tij dhe do të krijojë rekorde të reja gjatë rrugës.

Ajo ka pasur një karrierë të ashpër dhe tani do të jetë afrikano-amerikani, gruaja e parë dhe personi i parë me origjinë aziatike që do të shërbejë si zv / president.

Ndërkohë, fushata e Trump është zotuar të sfidojë rezultatin, veçanërisht në shtetet e Georgia, Pennsylvania, Arizona.

Në një deklaratë të shtunën, presidenti aktual republikan tha se “zgjedhjet nuk kanë mbaruar kurrë” dhe akuzoi Biden për “nxitimin për të paraqitur në mënyrë të gabuar si fitues”.

“Fakti i thjeshtë është që këto zgjedhje nuk kanë mbaruar kurrë. Joe Biden nuk është certifikuar si fituesi i asnjë shteti, e lëre më ndonjë prej shteteve shumë të kontestuara që drejtohen për rinumërim të detyrueshëm, ose shtetet ku fushata jonë ka sfida ligjore të vlefshme dhe të ligjshme që mund të përcaktojnë fituesin përfundimtar”, tha deklarata.

Fushata e udhëheqësit republikan njoftoi planet për të kërkuar një rinumërim në Wisconsin dhe ngriti padi për të pezulluar numërimin e votave në disa shtete. Më vete, Gjeorgjia njoftoi gjithashtu një rinumërim të votave.

Numërimi i votave vazhdon në një numër shtetesh kryesore të fushës së betejës ku kufijtë janë të hollë.

Në zgjedhjet e SHBA, është praktikë e zakonshme për organizatat e lajmeve, pasi të përcaktohet se një kandidat nuk ka më rrugën për fitore, të projektojnë një fitues në garë.

“Duke filluar të hënën, fushata jonë do të fillojë ndjekjen penale të çështjes sonë në gjykatë për të siguruar që ligjet zgjedhore të përkrahen plotësisht dhe fituesi i ligjshëm të ulet”, lexohet në deklaratën e fushatës së Trump. “Populli Amerikan ka të drejtë për një zgjedhje të ndershme: kjo do të thotë të numërosh të gjitha fletët e votimit të ligjshme, dhe të mos numërosh asnjë fletëvotim të paligjshëm”, thuhet më tej në deklaratë. /Insajderi.com