Biden paralajmëron Iranin që ‘të jetë i kujdesshëm’ pas sulmit të SHBA-së në Siri

Biden paralajmëron Iranin që ‘të jetë i kujdesshëm’ pas sulmit të SHBA-së në Siri

Presidenti Joe Biden tha se Irani nuk mund të veprojë me “pandëshkueshmëri” dhe paralajmëroi Iranin që “të jetë i kujdesshëm” pas një sulmi ajror të SHBA-së në vendin e milicisë të mbështetur nga Irani në Siri, transmeton Insajderi.

I pyetur nga gazetarët që udhëtonin me të në Teksas se çfarë mesazhi po përpiqej të dërgonte në Iran me sulmin ajror, Biden tha: “Ju nuk mund të veproni pa u ndëshkuar”, raporton Al Jazeera.

Biden bëri një pauzë dhe pastaj shtoi, “ki kujdes”.

Vërejtjet e presidentit amerikan erdhën ndërsa ai po shqyrtonte një ekip mjekësor të uniformuar në një vend publik të vaksinimit në NRG Park, vendi kryesor i sporteve në Hjuston.

Ushtria amerikane kishte kryer sulme të matura në Sirinë lindore të përdorura nga milicët e mbështetur nga Irani, në përgjigje të sulmeve me raketa kundër objektivave të SHBA-së në Irak. Bastisja ajrore ishte sulmi i parë ushtarak i urdhëruar nga Biden që kur u bë president.

Sulmet tërhoqën kritika të ashpra nga Siria dhe Irani. Një zëdhënës i Pentagonit tha se ata ishin “të qëllimshëm” dhe kishin për qëllim “de-përshkallëzimin e situatës së përgjithshme në Sirinë lindore dhe Irak”.

Biden kishte udhëtuar në Teksas të premten me planet për të vizituar qendrat e urgjencës që merreshin me pasojat nga një stuhi e rëndë dimri që la miliona persona pa energji ose ujë të pastër për ditë të tëra. /Insajderi.com